Zbiórki i wsparcie dla uciekających przed wojną UkraińcówGminne jednostki i mieszkańcy aktywnie włączyli się w organizację wsparcia dla osób, które są zmuszone  do ucieczki z ogarniętej wojną Ukrainy. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, gminne szkoły organizują zbiórki żywności i odzieży. Wójt powołuje specjalny zespół ds. uchodźców, który będzie koordynował i wspierał wszystkie podejmowane działania.

Pierwsze partie zebranych darów trafiły już na granicę do potrzebujących. Był to m.in. wypełniony po brzegi bus, którym jechał na granicę Bohdan Turhelia, na co dzień zawodnik piłkarskiego Huzara Raszówka.

– Poprosiłem o pomoc w imieniu swoich rodaków  i odzew był błyskawiczny. Mamy ciepłe rzeczy do ubrania, środki opatrunkowe, jedzenie z długą datą ważności, koce, śpiwory. Bardzo dziękuję – mówił wzruszony Bohdan Turhelia.

Podobne zbiórki organizowane są w wielu miejscowościach naszej gminy, m.in. w Zimnej Wodzie, Niemstowie, Siedlcach, Krzeczynie Wielkim. Zaangażowały się w nie także gminne szkoły.

Nasze jednostki OSP błyskawicznie odpowiedziały również na prośbę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i przekazały wiele darów dla strażackiej braci z Ukrainy. To m.in. hełmy, mundury bojowe, specjalistyczne ubrania, prądownice, węże. Cały ten sprzęt trafił do PSP Lubin, skąd będzie przewieziony na Ukrainę.

– Jestem bardzo dumny z mieszkańców – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Musimy się przygotować na długofalową i dobrze zorganizowaną pomoc. Wszystkie nasze gminne jednostki są w nią zaangażowane. Wiemy, że oprócz dachu nad głową, żywności i wielu materialnych rzeczy, uchodźcy będą wymagali także wsparcia psychologicznego. Nasi pracownicy socjalni i współpracujący z gminą psychologowie także oferują wsparcie.

Wiele osób od weekendu udostępnia swoje domy i mieszkania oferując pomoc uchodźcom. Organizowano także specjalne transporty. Ofiary wojny na Ukrainie są już zabezpieczone m.in. w Gorzycy, Czerńcu i Składowicach. Wszystkie te akcje były bardzo spontaniczne, dlatego teraz urzędnicy wesprą zarówno mieszkańców, jak i uchodźców w uregulowaniu ich statusów prawnych, zgodnej z prawem rejestracji i zaplanowaniu kolejnych działań.

Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy powinni się skontaktować z wydziałem meldunkowym Urzędu Gminy w Lubinie, pod numerem telefonu 76 84 03 103, 76 84 03 104 lub 76 84 03 144.

Urząd będzie koordynował dalsze zbiórki żywnościowe i wszystkich niezbędnych artykułów, które będą potrzebne w kolejnych dniach i tygodniach. W tej sprawie można się kontaktować w godzinach pracy Urzędu oraz całodobowo pod nr tel. 785 072002.

Osoby, które chcą przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy, także są proszone o kontakt pod nr telefonu w godzinach pracy Urzędu 76 84 03188 i całodobowo na nr 785 072 002.

O wszelkich kolejnych działaniach i formach pomocy będzie informowali na bieżąco.