Dzielnicowi w lubińskiej komendy, wspólnie z pracownikami socjalnymi w ramach akcji „Zima 2021/2022 podczas patronażu, przekonywali osoby bezdomne, że warto skorzystać z pomocy. Niskie temperatury są zagrożeniem dla osób, które noc spędzają na dworze, bo nie chcą korzystać z noclegowni.

Nikt nie powinien być obojętny, gdy widzi osobę potrzebującą. W każdym przypadku informujmy o tym służby. Policjanci prowadzą wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielanie tym osobom informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach.

– Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi pracownikami socjalnymi, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu powinny być przekazywane odpowiednim służbom- mówi Sylwia Serafin oficer prasowy policji w Lubinie.

Miejsc przebywania osób bezdomnych nie brakuje. Policjanci znają je doskonale. Bezdomni wybierają na noclegi miejsca osłonięte od deszczu i wiatru. Podczas służby mundurowi spotykają ich w pustostanach lub altanach. To jednak miejsca niebezpieczne, bo niektóre grożą zawaleniem. Dlatego tak istotne są policyjne patrole. Bezdomni mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy i instytucji współpracujących.

Niektórzy nie chcą jednak pomocy, twierdząc, że doskonale sobie radzą. Po czasie dają się jednak przekonać. Zmieniają tryb życia, szukają pracy. Są to jednak decyzje, których nie podejmują z dnia na dzień.

Nie bądźmy obojętni na osoby, które w tych trudnych miesiącach walczą o przeżycie. Zgłaszajmy na numer alarmowy 112 sytuacje kiedy widzimy, że życie czy zdrowie drugiego człowieka jest zagrożone. Możemy również wykorzystać do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, aby wskazać policjantom miejsce przebywania takich osób.