Sprawozdanie z 5–letniej działalności, wybór nowych władz, wyróżnienia oraz wiele słów gratulacji – na Zjeździe Oddziału Gminnego spotkali się delegaci z wszystkich, dziewięciu jednostek OSP gminy Lubin. Wybrano także delegatów, którzy będą reprezentować gminę na zjeździe powiatowym, który zaplanowano na połowę grudnia.
Na terenie gminy Lubin funkcjonuje prężnie 9 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, trzy spośród nich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to jednostki z Niemstowa, Księginic oraz Zimnej Wody. Sześć jednostek OSP to typ S1, co oznacza, że posiadają na swoim wyposażeniu lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze i są one w miejscowościach: Raszówka, Szklary Górne, Krzeczyn Wielki, Raszowa, Czerniec i Gorzyca.
W okresie od 2016 do 2021 roku na naszym terenie odnotowano prawie 1300 zdarzeń, w których brali udział strażacy ochotnicy. W efekcie tych zdarzeń odnotowano starty wycenione na 11 milionów, ale jednocześnie uratowano mienie o szacunkowej wartości aż 23,5 miliona złotych.
Organizowane raz na pięć lat zebranie sprawozdawczo-wyborcze, było doskonałą okazją do podsumowań, podziękowań i wyróżnień. Dokonano także oficjalnych wyborów, przyjęto sprawozdania, udzielono absolutorium i podjęto kilka uchwał. Do udziału w zjeździe uprawnionych było 27 delegatów, wzięli w nim udział także goście z wójtem i komendantem PSP na czele.
– Dziękuję i gratuluję członkom zarządu oddziału gminnego za wytrwałość, współpracę, za udział w tak wielu akcjach, ale także za wsparcie prewencyjne – mówił wójt Tadeusz Kielan. – Nasze jednostki są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt, jesteśmy zawsze otwarci na wszelkie sugestie i prośby o dofinansowanie. W czasie pandemii spotkaliśmy się z równie otwartą i pomocną reakcją ze stron wszystkich jednostek OSP i zawsze mogliśmy liczyć na wasza pomoc, za co jesteśmy wdzięczni.
– Każdy akcja jest związana z zagrożeniem, które teraz koronawirus dodatkowo wzmaga. Wspieracie nas na co dzień w działaniach a my dokładamy wszelkich starań, żeby każdy ratownik był bezpieczny i mógł nieść skuteczną pomoc – mówił Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.
Podsumowanie pięciu lat działalności to także trochę statystyki. Do wszystkich gminnych jednostek OSP należy 272 druhów, w tym 29 kobiet, 4 członków wspierających oraz 16 członków honorowych. 129 członków, w tym 6 kobiet może brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W OSP Zimna Woda oraz OSP Raszówka działa Kobieca Drużyna Pożarnicza. W OSP Niemstów oraz OSP Raszówka działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicza, liczące razem 21 członków.
Nasze jednostki OSP oraz Zarząd Oddziału Gminnego współpracują z gminą i starostwem powiatowym w organizacji wielu uroczystości patriotycznych i państwowych. Strażacy są także obecni w trakcie organizacji i zabezpieczenia licznych imprez organizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, szkoły, rady sołeckie i parafie.
W czasie kadencji, którą podsumowywano odbyły się trzy ważne dla naszych jednostek uroczystości. W 2017 r. przekazano lekki samochód ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Gorzycy, w tym samym roku świętowano jubileusz 70 – lecia założenia jednostki OSP w Księginicach, w 2018 r. doszło do przekazania nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Czerńcu.

Marcin Trafidło otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza został nagrodzony druh Jan Pietruszka.
Każda jednostka OSP ma swoją remizę. W trwającej kadencji rozbudowano remizę w Zimnej Wodzie o część administracyjno-socjalną. Wyremontowano w całości budynek strażnicy oraz postawiono kontener na sprzęt w Czerńcu, postawiono budynek garażowo-magazynowy w Niemstowie, zamontowano wyciąg spalin w Księginicach, wymieniono bramę garażową w Raszówce. Rozpoczęto także budowę nowej strażnicy wraz ze świetlicą w Krzeczynie Wielkim oraz strażnicy w Szklarach Górnych.
Gminny zjazd był także doskonałą okazją do wręczenia specjalnych wyróżnień. W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza został nagrodzony druh Jan Pietruszka. Natomiast Marcin Trafidło otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa.
Warto przypomnieć, że z inicjatywy wójta Tadeusza Kielana, rokrocznie wybierani są laureaci konkursu Strażak Roku. W 2017 ten tytuł otrzymała Irena Dworak z OSP Ksieginice oraz Krzysztof Pokój z OSP Zimna Woda. Rok później tytuł wywalczyli: Natalia Cyrkot z Zimnej Wody oraz Roman Kosacz ze Szklar Górnych. Strażakami roku 2019 zostali: Monika Siwak z OSP Raszówka i Łukasz Kurek z OSP Księginice. Laureatów tytułu za rok 2020 poznamy już niedługo, do 30 listopada poszczególne jednostki będą zgłaszały kandydatury.
Podczas zjazdu wybrano także władze na kolejną 5-letnią kadencję. W skład zarządu weszli: prezes dh Grzegorz Obara, wiceprezes dh Tomasz Noga, wiceprezes dh Stanisław Baraniak, komendant gminny związku OSP dh Marek Maślej, sekretarz dh Jan Zelek, skarbnik dh Łukasz Kurek. W skład zarządu weszli także: dhDamian Dobrowolski, dh Marcin Trafidło, dh Krzysztof Więcław, dh Józef Kuchciak, dh Paweł Doniec oraz dh Bartłomiej Pakuła.
- Marcin Trafidło otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza został nagrodzony druh Jan Pietruszka.