„Złote Pióro” za wiedzę ortograficzną Po raz drugi uczniowie gminnych szkół zmagali się z pułapkami ortograficznymi. W  Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie zorganizowano konkurs, w którym nagrodą było tzw.  „złote pióro” ufundowane przez  wójta gminy Lubin Tadeusza Kielana.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym dyktando dotyczyło mieszkańca Chorzowa, hurtownika imieniem Henryk.

„ Był to chłopak pulchny i dość chciwy, który  dorobił się znacznego majątku. Pewnego dnia spotkał hipisa Huberta, który chodził w haftowanym habicie  i hinduskim chabrowym turbanie na głowie, a cholewy butów zawsze miał zachlapane od pracy w chlewiku.

Morałem z tego spotkania były słowa hipisa: „Życie to wszechnica wiedzy, ciesz się nim. Kochaj ludzi, zachwycaj się każdą chwilą. Żyj w harmonii z samym sobą. Nie bądź ani tchórzem, ani samochwałą. I pamiętaj, że każdy huragan kiedyś się kończy.”

Kolejny etap konkursu dotyczył rozwiązywania krzyżówek, wykreślanek i dyktanda bieganego.

Nad przebiegiem zmagań ortograficznych czuwało jury w składzie: Barbra Tórz –  kierownik referatu oświaty, kultury, kultury fizycznej i zdrowia, Grzegorz Ćwiertniewicz – dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Olek – wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubin oraz eksperci w składzie: Marta Madejska, Patrycja Przychocka, Anna Kuc, Barbara Przybylska.

W imieniu ekspertów, podsumowując zmagania ortograficzne, głos zabrała pani Anna Kuc:

– Poziom był bardzo wyrównany,  na punktację w drugim etapie konkursu wpływ miały różne czynniki takie jak: umiejętność rozwiązywania krzyżówek, sprawność fizyczna oraz logiczne myślenie.

Pokonując te wszystkie trudności „Złote Pióro” wygrał Wojciech Pater uczeń Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, drugie miejsce zajęła Milena Ławnik również z Niemstowa, na trzecim miejscu uplasował się Marcel Michalak uczeń Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

Wszystkim gratulujemy wiedzy ortograficznej i życzymy dalszych sukcesów.