Pamiętajmy, że przemoc domowa jest przestępstwem! Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę. Policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy zatrzymali mieszkańca gminy Lubin pod takimi właśnie zarzutami. Sąd zastosował już wobec mężczyzny najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

56-letni mieszkaniec gminy Lubin trafił do policyjnej celi po tym, jak jego żona złożyła zawiadomienie, że mąż grozi jej pozbawieniem życia. Oskarżany wprowadził się do mieszkania kobiety, pomimo orzeczonego sądowego zakazu zbliżania się, a także nakazu opuszczenia mieszkania.

Z relacji kobiety wynikało, że dramat w tej rodzinie trwał od kilku lat. Alkohol, awantury, wyzwiska i groźby były w tym domu codziennością. Mężczyzna był w przeszłości karany za znęcanie się nad najbliższymi.

Dzięki natychmiastowej reakcji patrolu prewencji 56 – latek został zatrzymany. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów.

– Na wniosek policji i prokuratury, sąd zastosował już wobec podejrzanego  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna może odpowiadać za stosowanie przemocy wobec najbliższych, kierowania gróźb karalnych, a także niestosowanie się do zakazu i  nakazu sądowego – mówi Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Policjanci apelują: Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom organy ścigania lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej.