Już niedługo siądziemy przy świątecznych stołach. Życzenia wszystkim mieszkańcom gminy Lubin składa Tadeusz Kielan i Norbert Grabowski.

Życzenia Wielkanocne 2024

Mieszkańcy gminy Lubin mieli okazję spotkać się w przedświątecznej atmosferze podczas Tradycji Wielkanocnych w Osieku. Impreza jak co roku przyciągnęła tłumy. W tym roku do konkursu kulinarnego przystąpiło 14 kół gospodyń z terenu gminy Lubin. Grand Prix zdobył „Klub pod garami” z Księginic.

Żurek, jajka na kilkanaście różnych sposobów, pyszne mazurki – stoły z daniami konkursowymi uginały się pod pysznościami, które oceniało kulinarne jury. Oczywiście gospodynie z gminy Lubin starają się do każdego ze swoich dań dołączyć autorski akcent, tak by tradycyjna potrawa wyróżniała się wśród innych.

– Tradycje Wielkanocne w naszej gminie to kulinarna uczta. Ze słodkości króluje oczywiście mazurek. Cieszymy się, że Koła Gospodyń Wiejskich stawiają bardzo wysoko poprzeczkę. Czerpią z tradycji, ale też wprowadzają nowości – powiedziała Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin. – Dla mnie samej tradycja to trzy podstawowe potrawy – jajko, żurek i biała kiełbasa.

Tradycje Kulinarne w Osieku - wójt Tadeusz KielanGospodynie z gminy Lubin wiele czasu poświęciły na przygotowanie swoich konkursowych dań. Magda, Monika, Beata, Asia, Joanna, Mariola, Ania, Asia i Grzegorz ze Skowronków z Gorzycy na swoje stanowisko przygotowali smakowite ptysie, jabłecznik i tradycyjny sernik z frużeliną wiśniową. Oprócz tego można było u nich skosztować wafla z galaretką, pasztetu z pieczarkami i jajkiem, jajek w sosie chrzanowym, białej kiełbasy własnoręcznie robionej i jaj nadziewanych brokułem i żurku staropolskiego.

Brzmi pysznie, ale to dopiero początek bo Skowronki na stół konkursowy przygotowały królika z kluskami śląskimi w modrej kapuście, jajka w sosie chrzanowym z ziemniaczkami i mazurek zrobiony rzez jedynego męskiego członka KGW.

– Grzegorz to nasz ukryty talent – przyznały ze śmiechem panie.

W kulinarne szranki stanęło również Koło Kobiet Niezależnych z Osieka, które w tym roku świętują 15-lecie swojego istnienia.

– Naszym zamiarem 15 lat temu była współpraca ze wszystkimi, bycie niezależnymi i działanie na rzecz gminy i naszej miejscowości. Przez te 15 lat zaprzyjaźniłyśmy się i nadal bawimy się tym – powiedziała Urszula Wojciechowska, która przyznaje, że razem z koleżankami współpracuje z wójtami, radnymi, księżmi, przedszkolami, szkołami – czyli są wszędzie tam gdzie wsparcie i pomoc Kobiet Niezależnych się przydaje. – Z roku na rok jest coraz trudniej, chcemy zaskoczyć czymś jurorów, ale przede wszystkim doskonale się przy tym bawimy.

Kobiety Niezależne, które tworzą oprócz pani Urszuli też panie Iwona Mazur, Danuta Babiarczyk, Teresa Domańska, Jasia Franas i Zosia Sztur przygotowały na stół chłodnik na kisielu z buraka z jajkiem, mazurek, a na obiad roladki z indyka i kluski w sosie. Na ich stoisku można było spróbować domowych wędlin, bab wielkanocnych, pysznego pasztetu i wielu innych smakołyków.

Edyta, Justyna i Elżbieta z Zimnej Wody zaproponowały mieszkańcom jajka po szkocku czyli zapiekane w mięsie mielonym z sosem chrzanowym, faszerowane jajka z czosnkiem, pieczarkami, szpinakiem oraz łososiem z suszonymi pomidorami. Na stoisku można było zobaczyć piękne koguciki, które były podstawkami dla faszerowanych jajek.

– A na stole konkursowym o nagrody walczy nasz mazurek pod chmurką bezową, białe kiełbaski w sosie chrzanowym i jajko po szkocku. Co roku jest trudniej, ale my stawiamy na tradycje. Zauważyłyśmy, że to co proste smakuje najlepiej – powiedziała Edyt Szymańska, sołtyska Zimnej Wody.

W konkursie kulinarnym udział wzięły również Żony z Księginic, które spotykając się na spacerach czy plac zabaw postanowiły stworzyć nowe KGW w Gminie. Tegoroczne Tradycje Wielkanocne to ich debiut. Dwie Katarzyny, Wiktoria, Marta, Anna i Ewelina działają od trzech miesięcy, a już mają na swoim koncie małe sukcesy.

– Stawiamy na innowację, trochę blasku i dużo dobrej zabawy – powiedziała nam Anna. – Przygotowałyśmy przepyszne pierogi z białą kiełbasą, złotą babkę, wegański pasztet, babeczki z sałatką, likier kawowy i jajeczny, a oprócz tego jajka nadziewane śledziem i buraczkami. A na stole konkursowym mamy wyluzowaną kaczkę z doborowym towarzystwie pomarańczy i buraków, mazurek pistacjowy i jajka przepiórcze ze śledzikiem. Mamy nadzieję, że nasze pomysły pozwolą trochę inaczej popatrzeć na to co można przygotować w domu.

Zgodnie z tradycją każde stoisko odwiedził wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan, który przyznaje, że bez jajek, wielkanocnej baby i białej kiełbasy nie wyobraża sobie świąt.

– Tu są same pyszności – powiedział nam. – Jeszcze się dobrze zabawa nie zaczęła, a już jest miło i przyjemnie. Każdego roku coraz więcej mieszkańców bierze udział w tych świętowaniu.

W jury konkursu kulinarnego zasiadły Monika Dolińska z Torty i Inne Czorty, Edyta Dec z Zatortowana Ja, Agnieszka Kachnowicz właścicielka restauracji Chinkalnia w Lubinie oraz jej managerka Wiktoria Ćwirko.
Wśród mieszkańców ogłoszono w tym roku dwa świąteczne konkursy – na kartkę świąteczną i na palmę wielkanocną. Jury konkursowe miało w czym wybierać. Malowanki, wyklejanki, a palmy powstawały nawet z plastikowych nakrętek.

Nagrody w konkursie na kartkę i palmę wielkanocną wręczali Tadeusz Kielan Wójt Gminy Lubin, Wojciech Dziwiński radny powiatu i Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin oraz radni gminy Joanna Pietruszka, Zofia Marcinkiewicz i Jerzy Tadla.

W tym roku oprócz kół gospodyń, podczas tradycji wielkanocnych wystawiły się trzy utalentowane mieszkanki naszej gminy: Mirosława Skalska, która słynie z przepięknej ceramiki, Elżbieta Wojs, która szyje dekoracyjne cuda oraz Aneta Trojnar z Nulka_jewelery od przepięknej biżuterii.

Jedną z głównych atrakcji tradycji wielkanocnych był koncert zespołu PLATEAU. Panowie zaśpiewali piosenki z repertuaru Marka Grechuty, ale w nieco innych zaskakujących wersjach, pochodzące z albumu „Projekt Grechuta”. Publiczność bawiła się znakomicie. Nie zabrakło klasyków, takich jak: „Dni, których nie znamy”, „Wiosna, ach to Ty” czy „Będziesz moją panią”.

Podczas imprezy odbyły się również warsztaty dla dzieci, które przeprowadziła Anna Rodzik z PleciAnki, autorka książki „Wplątane Alpaki”.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin składa podziękowania pracownikom Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin za ogromną pomoc w przygotowaniu wydarzenia.

Konkurs kulinarny

GRAND PRIX

Klub Pod Garami

W kategorii jajko wielkanocne w roli głównej:


1 miejsce Składowice Team
2 miejsca Sołectwo Krzeczyn Wielki i Żony Księginic
3 miejsca KKN Babeczki, KGW Szminką Malowane

W kategorii Wielkanocne danie główne:


1 miejsce KGW Zaradne Babki
2 miejsca Słodkie Babki ze Szklar Górnych i Siedlecka Nuta
3 miejsce Sołectwo Kłopotów

W kategorii Deser – Mazurek:


1 miejsca Sołectwo Zimna Woda, KGW Gorzelinianki
2 miejsce Buczynianki
3 miejsce Skowronki z Gorzycy

W czasie, kiedy jurorzy degustowało konkursowe potrawy, zostały ogłoszone wyniki konkursu na kartkę świąteczną i palmę wielkanocną. W tym roku do konkursu trafiło ponad 200 kartek i 30 palm z gminnych szkół i punktów przedszkolnych oraz zgłoszonych indywidualnie. Nagrody zostały wręczone w trzech kategoriach:

KARTKA ŚWIATECZNA:

Kategoria 3-6 lat
1 miejsce Natalia King
3 miejsca Aleksandra Marcinek, Przemysław Kołodziejczyk
Wyróżnienia: Malwina Soboń, Nela Kużdeba, Mieszko Studnicki, Jagoda Hrycyna

Kategoria 7-12 lat
1 miejsca: Lena Węglowska, Lena Bochniarz, Dominika Dawidowicz
2 miejsca Katarzyna Swędzioł, Gracjan Piekarz, Maja Zielińska
3 miejsca Emilia Kopeć, Zuzanna Pogorzelska, Elena Wojtowicz, Martyna Banasiak, Aleksandra Trojnar
Wyróżnienia: Alan Sierżęga, Amelia Denko, Szymon Lebiedziński, Julia Łazarewicz, Hanna Rabura, Kamila Ciszek, Oliwia Kozioł, Daria Marcinek, Julia Garstecka

Kategoria 13 +
1 miejsce Katarzyna Szymańska
2 miejsce Józefa Ożga
3 miejsce Małgorzata Strawczyńska

PALMA WIELKANOCNA:

Kategoria 3-6 lat
1 miejsca Malwina Soboń, Mikołaj Baran
2 miejsce Blanka Wysocka
3 miejsce Pola Zych

Kategoria 7-12 lat
1 miejsca: Zuzanna Pogorzelska, Ola Szymańska
2 miejsce Ignacy Witek
3 miejsca Alicja Berg, Milena Dziurman
Wyróżnienie Nina Skobel

Kategoria 13 +
1 miejsce Grażyna Balewicz
2 miejsce Izabela Koronkowska
3 miejsce Szymon Kołodziejczyk

Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.